Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky september 2014

titulka 0914

Zamilovala som sa aj do rybárčenia...

Keď som sa pred 2,5 rokom zoznamovala s mojím (ešte stále súčasným) priateľom, bola som prekvapená, keď mi na otázku: „Aké máš záujmy? Čo ťa baví?" odpovedal, že je rybár. V hlave sa mi vynoril obraz starého deda s vedierkom červíkov a s jednou malou udicou, sediaceho niekde pri vode. Vtedy som ešte ani len netušila, že rybárčenie je taký vychytený šport, ktorého sa aj ja stanem súčasťou.

RRR 0914 01

Ako mi revír učaroval, 2. časť

S nádherným lyscom, bez jedinej chybičky krásy sme spravili zopár fotiek a odvážili ho. Ručička sa zastavila na 25,20 kg čistej hmotnosti. Potom som ho opatrne preniesol k vode, rozlúčil sa s ním a pustil ho naspäť do jeho domova. Trvalo mi asi pol dňa, kým som strávil tento úspech a honbu za vytúženou rybou. Konečne sa mi to podarilo! Večer som zase poriadne zakŕmil, poprehadzoval všetky udice a čakal, čo sa bude diať. Predpoveď počasia hlásila silné búrky a zmenu počasia. Bol som aj rád, keďže už som bol opálený až-až, tak mi vyhovovala zmena. Pripravil som všetko na silný vietor, zabezpečil bivak a veci okolo. Uvidíme, čo príde...

RRR 0914 02

Kaprí rok z iného pohľadu

Nastal jesenný čas, pre nás kaprárov jedno z najlepších období na lov kaprov, ktorí sa pomaly chystajú na zimný odpočinok. Nejaké tie kilá naviac a ich nádherné jesenné sfarbenie hovoria za všetko. Chladné ráno, keď nad vodnou hladinu stúpa hmla, postupne sa ochladzuje voda a do toho krásny východ slnka - proste pohľad, kvôli ktorému si rád privstanem...

RRR 0914 03

Peklo aj raj na zemi

Ešte som na Salagou, keď píšem tieto riadky. Väčšinu článkov spracovávam až doma. Tentoraz je to iné. Absolútne očarovaný okolitou krajinou a jazerom robím výnimku a už tu v bivaku sadám k notebooku a dávam sa do písania...

RRR 0914 04

Moja prvá 80-tka

Konečne začala sezóna lovu kapra. Mnohí rybári vypostení čakaním na tento deň rozmýšľali, kde sa uvelebia pri udiciach s nádejou na ten svoj kapitálny úlovok. Keďže chodím do školy, veľa možnosti nemám. No napriek tomu neďaleko nášho mesta je pekná miestna kaprová voda, takže rozhodovanie bolo jednoduché. Vybral som sa na túto vodu s kamarátom Ondrejom. Rozhodnutie padlo na túto vodu, ktorú voláme familiárne „Hervartovský rybník", je to miestna vodná nádrž, kde platí ministerská povolenka na skorší lov kapra.

RRR 0914 05

Prebudené kapry

Slabá zima a skorá jar s pomerne vysokými teplotami mi dali impulz na uskutočnenie mojej prvej výpravy v tomto roku. Dĺžku výpravy som si určil na 10 dní. Plánoval som loviť z brehu a počas celej výpravy som chcel zostať loviť na jednom mieste bez ohľadu na úspešnosť. Niekoľko kilometrov pred príchodom k jazeru mi teplomer v aute ukazoval letných 26°C, pričom okolité hory boli pokryté ešte snehom, čo vytváralo očarujúcu scenériu. Pripomínalo mi to obraz krajiny v Maroku spred niekoľkých rokov, keď som tam lovil v novembri a v januári.

RRR 0914 06

Rybárska právna poradňa

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

RRR 0914 07
V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

Otázka č. 1: Chodíme s kamarátom na sumce. On má viac času a preto je pri vode celý deň. Snaží sa zabezpečiť nástrahové ryby. Ja chodím do práce a po skončení idem za ním. Nastražujeme ryby, ktoré ulovil počas dňa a o pol noci si ich riadne zapíše. Podotýkam, že nejde o hospodársky cenné ryby. RS kontroluje, či máme zapísané nástrahové ryby. Keďže mi ich dal, alebo poskytol, tak ich zapísané nemám. Môže mi ich poskytnúť a môžem na ne chytať ak ich nemám zapísané?

Otázka č. 2: Podľa zákona si môžem v jednom dni privlastniť dve hospodársky cenné ryby. Okrem toho si môžem privlastniť 4 kusy mreny, alebo podustvy. Ako je to teda? Teoreticky si môžem nechať dvoch kaprov a 4 mreny? A okrem toho ešte 7 kg ostatných rýb?

Otázka č. 3: Podľa § 14, odst.5 si loviaci zapisuje ostatné druhy rýb po skončení lovu. Moja otázka znie: Ak chytím 2 ks ostrieža, 3 ks plotice, 1 kus nosáľa tak ich mám napísať spolu ako ostatné druhy rýb, alebo do každého riadku uviesť druh a počet? Nestačí do jedného riadku napísať „ostatné druhy rýb počet kusov 6 - hmotnosť 3 kg"?

Otázka č. 4: V poslednom čase sa objavujú na trhu rôzne gumovacie perá ktorého atrament po nahriatí, alebo vygumovaní zmizne. Tento rok som sa rozhodol skontrolovať odovzdané povolenky. Na moje „prekvapenie" som našiel zopár takých v ktorých sa písalo práve s týmito perami. Podľa mňa ale nie všetci vedeli s akým perom píšu, ale našiel som dve povolenky v ktorých majitelia veľmi dobre vedeli čo robia, ale zabudli asi na to, že stopy sa aj tak dajú zistiť a sú viditeľné. Vo Vyhláške č. 185/2006 sa pritom jednoznačne píše: § 14
Množstvo úlovkov a ich evidencia (1) Loviaci pred začatím lovu rýb zapisuje do záznamu čitateľne bez možnosti vymazania každý deň lovu s uvedením dátumu a čísla rybárskeho revíru, v ktorom bude lov vykonávať.
Otázka znie: Ako má postupovať rybárska stráž, ak zistí takéto porušenie zákona? Je možné takejto osobe odobrať povolenie na rybolov? Je možné daných rybárov nejako spätne postihovať?

Petícia vyhnancov – pomoc zhora

Úvodník z augustového čísla, v ktorom sa zaoberám veľmi nepríjemným problémom všetkých rybárov - vjazdom autami k vode - priniesol podľa očakávania niekoľko reakcií. Prečítať si ich môžete v listoch. Priznám sa, trocha som sklamaný, lebo som čakal viac. Časopis RRR má predplatiteľov a okrem toho si ho kupujú tisíce rybárov.

RRR 0914 08

Volebný snem SRZ pod mediálnou kontrolou RRR

Milujete prírodu, vôňu lesa a dlhé pokojné chvíle strávené pri lovení rýb v našich jazerách a riekach? Patríte k vášnivým poľovníkom, ktorí zasvätili svoj život slovenským lesom a zveri? Potom aj vás určite očarí ručne maľovaná mapa Poľovníctvo a rybárstvo na Slovensku, ktorá je stvorená práve pre vás.

RRR 0914 09

Dobojované, je čas sumarizovať, 2. časť

Zbrane neskladáme, naše vyjadrenia sú však už opatrnejšie. Po dôkladnom premeraní hĺbky zisťujeme, že približne v 40 m diaľke sa nachádza stará cesta, široká cca 3 m. Hĺbka mimo cesty je približne 1,5 m a na mieste, kde prechádza cesta menej ako 1 m. Pelety na lovné miesto dopraviť nepotrebujeme a boilies do vody pohodlne nahádžeme kobrou. Raketou by sme zbytočne mohli vyplašiť ryby.

RRR 0914 10

Feeder a vnadenie – Praky a lopatky

Kŕmidlo a feedrový prút, to je klasika. Nie úplne bežne sa však kŕmi tiež rukou pomocou vnadiacich gulí a v neposlednon rade sa aj pri love feedrom používajú rôzne lopatky a praky. Tieto pomôcky sa môžu s veľkým úspechom používať ako pre lov na krátke, tak aj na väčšie vzdialenosti. Záleží iba na tom, aké náradie si zvolíte. Môžete mať lopatku na dlhej násadke, s ktorou môžete vrhať vnadiace gule do vzdialenosti napr. aj 17 metrov alebo lopatku krátku, ktorá slúži na dopravu partikla a peliet na lovisko vzdialené okolo 10 metrov. S prakmi je to podobné.

RRR 0914 11

Nekupujte sonary inej značky ako Lowrance

Nie všetci si uvedomujú, že značku nerobí len samotný „pekný" názov, ale reálne výsledky v praxi. Pokúsime sa vám priblížiť technické vymoženosti výrobcu sonarov LOWRANCE, ktorý v roku 1956 uviedol prvý sonar na svete pre športový rybolov.

RRR 0914 12

Lov zubáčov na prívlač

V tomto článku si povieme niečo o love zubáčov na umelé nástrahy. Venovať sa budem konkrétne lovu na tečúcej vode. Zubáča si predstavovať nemusíme. Každý vie, že je to nočný dravec. Veľakrát sa mi stalo, že som pochytal zubáče aj cez deň v tých najväčších teplách.

RRR 0914 13

Sme majstri! - Dve zlaté pre prívlačiarov na MS v Bulharsku, 3. časť

Do sektoru ideme ako 5. a ani príliš neváhame, keď je voľné vedľajšie miesto, kde sa darilo Maťovi v II. kole. Dostávame informáciu, že ryby dobre išli na voblery. Maťo však dôveruje gume. Keď uloví prvú rybu, vidím, ako sa mu uľavilo a s istotou a pokojom pridáva ďalších 5. Celkovo 6 rýb v poslednom kole stačí na delené 3. miesto.

RRR 0914 14

Sbirolino?

Dnes by som vám chcel predstaviť túto kontroverznú pomôcku, pre ortodoxných prívlačiarov zavrhovanú, pre akčných lovcov, ktorí sa nebránia novým výzvam vyskúšať niečo nové, netradičné a mnohokrát prekvapivo úspešné, to bude určite výzva. Prvýkrát som sa s touto technikou stretol na dovolenke v Neapolskom zálive niekedy začiatkom 90-tych rokov minulého storočia. Domáci rybár lovil ihlice morské úctyhodných rozmerov.

RRR 0914 15

45 km po Dunaji

Takmer každý rok si zvyknem na začiatku sezóny prezrieť skoro celý úsek revíru „Dunaj č.1 2-0480-1-1" a nebolo to inak ani tohto roku. Po určitej analýze som sa rozhodol na preskúmanie tohto revíru od obce Iža pri riečnom kilometri 1759 až po riečny kilometer 1714, čo je asi dva kilometre pod sútokom Hrona s Dunajom.

RRR 0914 16

Malý Dunaj a jeho krásy

Tak ako každá z našich výprav, tak ani táto samozrejme nebola bezchybná... Tentoraz sme ju začali už v stredu, no prípravy na 5-dňový lov boli už dva dni vopred. Ako nás čas tlačil, tak sme boli vo vytržení či vlastne aj niečo ulovíme, lebo podľa mojich informácií z Malého Dunaja a od chlapcov, ktorí boli na ňom, to nevyzeralo veľmi dobre...

RRR 0914 17

Ako na sumce v septembri

September - prvý jesenný mesiac, kedy sa však denné teploty niekedy vyšplhajú nad hranicu 30°C a po západe slnka nijako rapídne neklesajú (podobne ako počas horúceho leta). Viacerí sumčiari by vedeli hovoriť príbehy o tom, ako sumce počas nocí aktívne lovili, no aj napriek tomu boli všetky prúty až do rána bez jediného záberu. Prebdeli pri nich doslova celé noci a až na občasný úlovok odchádzajú domov často sklamaní. Pýtate sa, ako je to možné aj napriek tomu, že ryby boli v aktivite? V tomto článku sa s vami pokúsim podeliť o svoje skúsenosti, vďaka ktorým sa mi aj v horúčavách darí byť úspešným.

RRR 0914 18

Perie medzi zubami...

Moje meno je zubáč. Je krásny deň, len tak si plávam pod brehom a sledujem okoloidúcich ľudí. Slnečné lúče presvecujú vodný stĺpec a odhaľujú mi vlniaci sa obed - odrastený poter belíc. Áno, to je moja prirodzená potrava. Plížim sa dnom rieky a vtom zbadám popadané konáre a kamene. Tu sa schovám a odpočiniem si. Rybky okolo mňa plávajú, no ostanem radšej bez pohybu, aby sa po mne na hladine neukázala ani vlnka. Môj čas ešte len príde...

RRR 0914 19

ESOX – úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Zapojte sa do našej súťaže! Hráte o atraktívne ceny!

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte! Každý mesiac rozdáme tri ceny, pričom víťazmi sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Víťazov určia čitatelia svojim hlasovaním.

Ako? Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo. Všetky kupóny sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Kupón pošlite do 15. 9. 2014 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza

P63 ceny

Okrem týchto cien hráte aj o Hlavnú cenu v hodnote 199 Eur.

Tú na konci roka 2014 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

ESOX - hlavna cena 2014

Televízne Ryby Rybky Rybičky

Pokiaľ vás zaujíma, ako sa nám priebežne darí v teréne a čo sme chytili, tak sme tu pre vás na facebooku. Informácie bezprostredne po nakrúcaní každého dielu relácie zverejňujeme na našej facebookovej stránke, na ktorú sa ľahko prekliknete z webu www.rrr.sk.

Nové diely TV relácie RRR v mesiaci september uverejníme: 12. a 26. 9. 2014 (piatok) o 17.30 h.

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12