Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky júl 2014

titulka 0714

Kŕmne metódy - úprava peliet

V poslednom období stále viac rybárov používa v nejakej podobe rôzne druhy halibutových peliet. Ich atraktívnosť, dostupnosť, široký výber, ale zaiste aj cenová kategória z nich urobili obľúbený doplnok kŕmenia.

RRR 0714 01

Tajomstvá mŕtvych ramien

Priznám sa, že som vyrastal na mŕtvych ramenách. Tieto vody mi prirástli k srdcu a stále sa tam vraciam. V čase, keď som bol chlapcom sme techniku aká je dnes vôbec nepoznali. Azda miliónkrát som si predstavoval, ako to asi vyzerá pod vodou. Dnes, keď sme už o pár rokov starší a vyzbrojení technikou, som sa k týmto myšlienkam vrátil. Čo tak presonarovať dno mŕtveho ramena? Čln mám, sonar tiež. Stalo sa... 10-hektárové rameno som presondoval krížom-krážom.

RRR 0714 02

Nová výzva

Písal sa rok 2006, keď som sa začal venovať lovu kaprov na veľkých priehradách. Učarovala mi hlavne jedna, na ktorej lovím ryby dodnes. Tento ročník mal pre mňa ešte jeden veľký význam. Od toho času som prestal navštevovať súkromné rybníky a snažím sa chytať ryby len na slovenských zväzových vodách. Lov na veľkých plochách má svoje špecifiká a tomu som musel prispôsobiť aj výbavu. O tom však písať nebudem, lebo to by bolo strašne dlhé a aj tak si každý musí sám nájsť to svoje, čo mu k srdcu prirastie. Skôr budem bilancovať nádherných 7 rokov strávených na brehoch mojej srdcovky.

RRR 0714 03

Letný lov kaprov na Zig-Rig

Väčšina z nás rybárov sa konečne dočkala vytúženého leta. Začínajú letné prázdniny pre všetkých školákov a s tým spojené aj väčšie nápory na všetky vody. Je pred nami trojmesačný nonstop lov na kaprových vodách, čo určite ocenia všetci tí, ktorí chodia k vode na dlhodobejšie výpravy. Práve v letnom období bývajú kapry veľmi aktívne a sú asi na vrchole prijímania potravy. Teplá voda zaručuje veľa prirodzenej potravy vo vode, a preto je niekedy problém chytať cielene kapry z dna. Hlavne počas extrémne teplých letných dní, keď skoro všetky ryby nejavia takmer žiadny záujem o ponúknuté nástrahy a vyhrievajú sa v stĺpci vody tesne pod hladinou.

RRR 0714 04

Summer time

Južné Francúzsko - môj druhý domov - množstvo jazier a riek v krásnej krajine, vynikajúce jedlo, výborné víno a príjemní ľudia. A aby som nezabudol - veľké tlsté kapry, výborná klíma s množstvom slnka. Tam sa dá výborne tráviť dovolenka. Nemám pravdu? Ako každý rok, aj toto leto na začiatku júla plánujeme s mojou priateľkou Isabellou a našimi dvoma francúzskymi buldočkami Hermanom a Paulou kaprársku výpravu na juh Francúzska.

RRR 0714 05

Mosella - návrat do raja

V minulom čísle som vám síce sľúbil dokončenie nášho prvého dobrodružstva, ale stalo sa niečo, čo som vôbec nečakal. Po návrate z prvej výpravy som tú ďalšiu síce naplánoval inam - do inej krajiny, na inú rieku, ale spomienky na aprílovú expedíciu na rieku Mosellu sa mi stále preháňali hlavou.

RRR 0714 06

Rybárska právna poradňa

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

RRR 0714 07
V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

Otázka č. 1: Použitie sonaru je možné iba pred začatím lovu. Poruším niečo, ak si vyvážam pomocou GPS, ktoré mám zabudované v sonare a pritom samotnú sondu nepoužívam?
Otázka č. 2: Ak ulovím rybu, ktorá nedosahuje lovnú mieru alebo rybu v čase ochrany, môžem sa s ňou odfotografovať? Nie je fotenie s kaprom v čase ochrany protizákonné?
Otázka č. 3: Dobrý deň, prosím Vás, darujem medailu tomu chlapovi, ktorý napísal rybársky poriadok a odvoláva sa v ňom na rozhodnutie MŽP SR o podmienkach lovu rýb na HRANIČNÝCH vodách (Ipeľ). Nikde sa nedá dopátrať, aké sú to podmienky. Na celom nete som nenašiel znenie tohto spomínaného rozhodnutia. Rozhodnutia MŽP SR č. 8947/2009-8.1 - Kde by som si to mohol prečítať? Alebo je to tajné?
Otázka č. 4: Ja ako rybár mám právo sa rozhodovať, čo spraví s mojím úlovkom, či si ho ponechám ak spĺňa stanovenú lovnú mieru, alebo ak nie je ryba hájená, alebo ak ju chcem pustiť, či to môžem spraviť za takých okolností, ak ryba spĺňa všetky kritériá k privlastneniu si jej, ale ja aj tak trvám na tom, že ju chcem vrátiť späť vode. Môže mi miestna organizácia zakazovať púšťať späť ryby, ktoré ulovím?

Nástrahy Tandem Baits

V dnešnom článku sa budeme venovať horúcim novinkám, ktorými spestruje svoj sortiment firma Sports. Už vo viacerých médiách ste mali možnosť vidieť a počuť, ako úspešne sa dajú loviť kapry na nástrahy značky Tandem Baits. Výrobca však, ako sa hovorí, aj napriek tomu nezaspal na vavrínoch a svoju ponuku rozšíril o štyri nové príchute boilies. Okrem toho si predstavíme aj bezdrôtové sonary, ktoré sú vynikajúcim pomocníkom najmä pri krátkych rybačkách. Poďme ale pekne po poriadku.

RRR 0714 08

Feeder a vnadenie - Hrubá zložka v krmive

Vnadiace zmesi sa skladajú z mnohých rôznych komponentov, ktoré potom určujú, aké konečné vlastnosti budú zmesi mať. Niektoré komponenty zaisťujú lepivosť, iné naopak rozpadavosť, niektoré slúžia ako nosič pachov alebo hrubých zložiek a iné zaisťujú to, aby zmes napr. kalila vodu. Hrubá, neživá zložka zmesí, má za úlohu držať ryby čo najďalej na kŕmnom mieste a v podstate funguje dosť podobne ako zložka živá a preto s ňou musíme zachádzať veľmi opatrne. Čo vlastne považujeme za hrubú zložku pridávanú do zmesi? Sú to predovšetkým varené zrná, strukoviny a iné semená.

RRR 0714 09

SRZ - Klamstvá v priamom prenose (7. časť) - Platia Stanovy iba pre radových členov ?

Právo každého člena podávať návrhy, podnety a sťažnosti a obracať sa s dopytmi na zväzové orgány je garantované Stanovami SRZ. Rád by som sa však podelil so skúsenosťami, ako je toto právo uplatňované v praxi. Pracujem ako predseda disciplinárnej komisie a často sa stretávam s problémami, podnetmi a otázkami od radových členov, ktoré som sa snažil tlmočiť našim vrcholným predstaviteľom. Keď som sa rozhodol obrátiť na viceprezidenta za Košický kraj, bol som nemilo prekvapený zistením na oficiálnej stránke www.srzrada.sk, že tento funkcionár nesúhlasí s poskytnutím akéhokoľvek kontaktu a to aj napriek tomu, že ho k tomu zaväzuje dokument Hlavné smery činnosti SRZ na roky 2011-2014 schválený X. snemom SRZ.

RRR 0714 10

Sme majstri! - Dve zlaté pre prívlačiarov na MS v Bulharsku

Minulý rok slovenskí prívlačiari vybojovali prvé miesto na MS v Českej republike a Peter Horňák bol druhý v jednotlivcoch. Dosiahnuť lepšie umiestnenie nie je už takmer možné. Všetky tímy si už na nás dávajú pozor a ani sa im nečudujem, pretože za posledných 7 rokov sme boli dvakrát majstri sveta, dvakrát sme boli strieborní a dvakrát bronzoví. Chýba nám iba zlatá medaila v jednotlivcoch. 

RRR 0714 11

Boj so zločinom - Ďalšie prípady

Pokračoval by som článkom o zadržaných osobách za prečin pytliactva podľa §310 Trestného zákona. Napíšem vám o troch prípadoch a najmä by som chcel poukázať na skutočnosti o tom, ako sa aj rybár (člen MO SRZ) s platnými dokladmi môže stať pytliakom a to doslovne.

RRR 0714 12

Návrat na opačný breh Dunaja

Po dlhom čakaní sme sa znova vydali na opačný breh Dunaja. Počasie bolo dobré, slnečné, až na ten nárazový vietor. Ale ani to nás od prívlače neodradilo. Po príchode k vode nás čakal krásny pohľad. Voda bola taká, ako sme si priali, keď sme tu boli naposledy. Konečne bola hladina Dunaja tak ako má byť. Žiadne štrkové odkryté plochy. Všetko pod vodou. Vietor fúkal smerom dole prúdom, čo bolo veľmi dobré nakoľko sme chceli chytať priamo z kamenných hrádzí. Na ryby sa so mnou vybral kamarát Rudo.

RRR 0714 13

Letná prívlač na veľkých riekach

Júl mal prívlastok „uhorkový". Nezabudnem na slová starého rybára, ktorý ma v podstatnejšej časti zaviedol do rybárskeho tajomstva: „V júli rybár zavára uhorky, aby mal kyslé k pečenej rybe neskôr" a v júli som ho nevytiahol na ryby, aj keby ostatní rybári naťahali toho tony. Ale to bolo dávno a to v Dunaji bolo veľa rýb.

RRR 0714 14

Sumcovanie na sútoku - 2.časť

Ďalšia noc bola upršaná, a tak sme pozaliezali do bivakov a teplých spacákov, pričom nám kvapky dažďa klepotali na strechu bivaku, takže po chvíli sme boli všetci v hlbokom spánku. Ráno vstávam ako prvý ešte pred východom slnka a pohľad mi padol hneď na Jardovu udicu, ktorá nesmerovala kolmo hore tak, ako sme ju večer umiestnili a ukotvili, ale stojan aj s udicou bol ohnutý tak na 45°, pričom šnúra viedla do stredu toku, kde sme nič nevyvážali.

RRR 0714 15

Víkendové prekvapenie

Bolo to koncom septembra, keď som sa rozhodol vyraziť chytať sumce na štrkovisko neďaleko môjho bydliska. Je to asi 15 ha vodná plocha. Toto štrkovisko je zväčša plytké, priemerná hĺbka je tu 160-180 cm. Na dne je veľká vrstva blata, ale nakoľko sa tu nachádza veľa ostrovov, tak je tu viac zaujímavých miest, kam vyviesť svoje nástrahy. Ja som pre svoj lov zvolil miesto na hlbšej časti jazera. Toto miesto dobre poznám z minulosti, pretože som tu už niekoľko sumcov ulovil.

RRR 0714 16

Dravce - moderné systémy lovu

Ktosi by povedal, že dravé ryby nepotrebujú tzv. modernizáciu nástrahových systémov ako je to napríklad u kaprovitých rýb. Je to zastaralá teória našich dedov, ktorí lovili šťuky na retiazku z vane namiesto lanka. Spoliehali sa na to, že dravec pri útoku nehľadí na nič okrem nástrahy. Je to omyl a všetci, čo lovíte dravce, to musíte vedieť. Prívlačiari poznajú rozdiely v nástrahách. Už aj farba oka gumenej rybky zohrá úlohu.

RRR 0714 17

ESOX – úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Zapojte sa do našej súťaže! Hráte o atraktívne ceny!

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte! Každý mesiac rozdáme tri ceny, pričom víťazmi sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Víťazov určia čitatelia svojim hlasovaním.

Ako? Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo. Všetky kupóny sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Kupón pošlite do 15. 7. 2014 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v tento mesiac!

P63 ceny

Okrem týchto cien hráte aj o Hlavnú cenu v hodnote 199 Eur.

Tú na konci roka 2014 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

ESOX - hlavna cena 2014

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12