Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky jún 2014

titulka 0614

Dobrodružstvo na veľkej rieke ...tajomná a krásna Mosella

Keď sa povie Francúzsko, väčšine rybárov sa hneď vybavia jazerá Cassien, Madine alebo Lac du Duer, ktoré oplývajú množstvom krásnych a veľkých kaprov. Ale Francúzsko je tiež zemou mnohých veľkých riek, v ktorých sa skrýva nejeden z týchto rybích velikánov.

RRR 0614 01

Čo je viac – 350 gramov alebo 2 minúty?

Čakanie na sezónu sme sa v tomto roku rozhodli skrátiť kaprárskymi pretekmi Tandem Baits SPORTS Cup - Dolný Bar. Na preteky sme sa prihlásili už v januári. Tento rybársky rok sa začal úspešne. Extrémne teploty rozhýbali ryby už v marci. Nám sa podarilo nachytať veľa zdravých kapríkov na Dunaji. Pre kaprára nič krajšie, ako chytať v marci krásnych, zdravých kaprov. Bežne boli úlovky okolo 8 kg, ale prišli aj 9,50 kg; 10,10 kg; 13 kg; 15,30 kg/100 cm; 16,60 kg...

RRR 0614 02

Kapry z kanála

Na jarnú výpravu na rieku Pád sme boli v podstate dohodnutí už na jeseň. Cez zimu sme doladili termín a konečnú zostavu. Po dlhých prípravách prichádza začiatok apríla a my sa môžeme vydať na dlho očakávanú cestu do Talianska. Našťastie sa nepotvrdili ani moje obavy, že sa nenaložíme s výbavou do dodávky. S prívesným vozíkom a vo večerných hodinách za stáleho dažďa vyrážame na 800 km dlhú cestu. Po príchode do Porto Vira v ranných hodinách rýchlo vybavujeme povolenky a hor sa k vode hľadať vhodné miesta na lov.

RRR 0614 03

Kombinovaný nadväzec s oceľovým lankom

FIN Steel Cord + šnúrka FIN 8K Double
Vlastnosti a výhody:Výhodou tohto nadväzca je maximálna odolnosť voči prerezaniu na dne posiatom mušličkami. Perfektne leží na dne a pri nahadzovaní sa vôbec nezamotáva. Tento kombinovaný nadväzec môžeme použiť aj v tých najťažších podmienkach a vždy sa naň dá spoľahnúť. Vďaka svojej nenápadnosti nám pomôže prekabátiť a zdolať aj tých najprefíkanejších kaprov.

RRR 0614 04

Jarné očakávania - Maďarsko, 2. časť

Ako som už minulý mesiac v prvej časti tohto článku spomenul, moje kŕmenie pozostávalo hlavne z method mixov postavených na korenistej a výraznej aróme. To som doplnil pstruhovými peletami a dochutil ešte varenou repkou, ktorá mala slúžiť ako spomaľovač rýb. Spomaľovač v tom zmysle, že keď ryba nabehne na kŕmne miesto, zdrží ju tam práve repka, ktorú pokiaľ vyzbiera z dna chvíľu potrvá a medzitým narazí na moju nástrahu.

RRR 0614 05

Tímová výprava

Minulý rok bol pre team veľmi úspešný, aj keď si počasie niekedy s nami robilo, čo chcelo. Preto som sa rozhodol aj tento rok zorganizovať výpravu do zahraničia pre slovenský team Starmer Baits. S výberom krajiny a vody som začal už v januári, aby som na Carp Show vo februári, kde sme sa mali stretnúť všetci z Čiech a zo Slovenska, mal všetky informácie o lokalite a vedel každého oboznámiť, kde ideme, koľko to bude stáť a na čo sa treba pripraviť.

RRR 0614 06

Rybárska právna poradňa

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

RRR 0614 07
V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

Mám zaparkovaný čln na súkromnom pozemku, kde prechovávam nástrahové rybky, ulovené tiež aj zakúpené, ktorý má túto činnosť riadne povolenú. Jedného dňa skupina členov RS čln prehľadala za mojej neprítomnosti. Bolo mi oznámené, že tam našli jalce, ktoré nemali lovnú mieru. Domnievam sa, že toto konanie zakladá niekoľko otáznikov, na ktoré by som rád poznal kvalifikovanú odpoveď, nakoľko som presvedčený, že členovia RS, výbor MO včítane predsedu, ktorý je dokonca členom Rady, majú veľký deficit právneho vedomia.

Otázka č. 1: Má RS právo prehliadať môj osobný majetok v mojej neprítomnosti?
Otázka č. 2: Aké ustanovenie zákona porušujem, ak prechovávam nástrahové rybky hoci aj podmierečné, predajca predsa nemá žiadnu predajňu ani lovnú mieru.
Otázka č. 3: Môžem tieto rybky použiť na lov?
Otázka č. 4: Zákon ani vyhláška nedefinujú mieru nástrahovej rybky. Lenže rybársky poriadok vydaný Radou uvádza, že nástrahová rybka má mať lovnú mieru. Môže si Rada dovoliť meniť a dopĺňať zákon? Na to máme NR SR. Keď si už uzurpovali takéto právo, tak nech ten pobabraný zákon zmenia celý.

Nočná zmena v bahne

Určite sa vám to už neraz stalo. Nahodíte obľúbené boilies a užívate si krásne chvíle pri vode. Záber nie a nie prísť a to ste už vyskúšali kadečo. Faktorov, prečo sa žiadna ryba neulakomila na vašu nástrahu, môže byť veľmi veľa a neraz sú ťažko identifikovateľné. Najmä na starých a plytkých odstavných ramenách riek robí neraz rybárom problém bahno. Na prvý pohľad vyzerá nevinne a ryby v ňom dokonca nájdu aj nejakú potravu. Napriek tomu robí naše boilies niekedy neúčinným, a preto sa s ním musíme rôzne vysporiadať.

RRR 0614 08

Ryby Rybky Rádio - dva mesiace vo vysielaní!

Dňa 4. apríla 2014 spustilo svoje vysielanie prvé rybárske internetové rádio na Slovensku. Zaujímavý projekt, ktorý určite prešiel vo svojom zrode mnohými problémami a zároveň sa musel popasovať aj s nepredvídateľnými situáciami. Zmenilo sa počas dvoch mesiacov niečo?

RRR 0614 09

Má farba háčika vplyv na zábery?

Háčik. Komu pri tomto slove napadne, že toto malé pokrivené čudo je vlastne základom udice? Táto malá vecička nám robí neoceniteľnú službu. Bez prúta sa ryba vytiahnuť dá. Bez navijaka tiež. Vlasec možno tiež nahradiť. Ale bez háčika by asi lov rýb neexistoval. Samozrejme, ak nemáme na mysli lov do sietí a pod.. Rybárstvo napreduje, technológie sa každým rokom vylepšujú a náradie prechádza evolúciou.

RRR 0614 10

Feeder a vnadenie – Živé zložky

Nech už pripravíte akúkoľvek vnadiacu zmes, doma vyrobenú, kúpenú, lacnú či drahú, stále nebude dokonalá a kompletná, ak do nej nepridáte živú zložku. Každá vnadiaca zmes, aj keď krásne vonia a rybám chutí, funguje viac-menej ako nosič hrubých a živých súst, ktoré ryby zaujímajú najviac zo všetkého. Dobrá zmes ako nosič, si zaslúži pozornosť a nie je dobré jej prípravu podceňovať. Naopak! Je potrebné si uvedomiť, že samotná zmes na to, aby ryby zostali na mieste a kŕmili sa, nestačí. Zmes zohráva veľmi dôležitú úlohu. Láka ryby svojou vôňou, chuťou i vzhľadom.

RRR 0614 11

Lov z člna u susedov

Ďalšia výprava sa niesla v znamení lovu z člna. Bolo nedeľné ráno. Počasie bolo také premenlivé, oblačné a sem-tam popŕchalo. Vybrali sme sa teda k vode. Stará známa partia. Moja osoba, Rudo a Vlado. Vybrali sme sa pár kilometrov za hranice s Maďarskom. Tentoraz sme si povedali, že pôjdeme skúsiť starý tok Dunaja. Čln sme zložili dole z auta a začali sme všetko chystať na lov. Po nalodení sme sa vybrali smerom po prúde k stredu rieky. Mali sme zapnutý sonar. Chceli sme nájsť hlbšie partie starého koryta. Asi tak kilometer voda nepresiahla hranicu vody 1,5 m. Až nakoniec sme došli na naše vytúžené miesto, kde voda siahala do hĺbky 7 m. Rozhodli sme sa, že vyskúšame na začiatok vertikálnu prívlač.

RRR 0614 12

Malý Ipeľ - Ani ryby nevedia, čo majú robiť...

Pri jarných potulkách popri vode som tento rok jednoducho nechápal, čo sa deje pri našich vodách. Naša najväčšia rieka Dunaj tiekla s takým vodostavom, aký si nepamätajú ani tí najstarší pamätníci žijúci pri tejto rieke. Už ani sústava vodných diel na celom hornom úseku nevie zabezpečiť plnú splavnosť tejto rieky. Naháňanie boleňov na Dunaji som nechal tak a vybral som si na lov našu ďalšiu hraničnú vodu - riečku Ipeľ.

RRR 0614 13

SRZ – Klamstvá v priamom prenose, 6. časť

Šupiny naozaj premenené v dukáty

Vždy na Vianoce si dávam šupinky kapra do peňaženky. Dodržiavam zvyky kvôli vianočnej atmosfére, nie preto, že by som veril v zázrak premeny šupín na ozajstné bohatstvo. Pochádzam z kraja, kde majestátny Váh svojimi lužnými vodami obmýva brehy mesta, kde MsO SRZ registruje 1944 členov, vrátane detí a žien. Viem to presne, tento rok som prijal spoločenskú ponuku Výboru MsO SRZ v Seredi na pokračovanie v statočnej práci môjho predchodcu pri dlhoročnom vedení kroniky miestnych rybárov.

Autorom článku je Ing. Miloš Mičáni - kronikár MsO SRZ v Seredi.

RRR 0614 14

Test navijakov a sonarov

Dnešný článok bude patriť medzi tie zaujímavé hlavne pre čitateľov, ktorí majú radi technické články, či už z rôznych testov, pokusov a pod.. My sme sa totiž rozhodli urobiť hneď dva zaujímavé testy. Prvým bol test sumcového navijaka a multiplikátora, na ktorých sme sa pomocou prípravku rozhodli otestovať ich reálnu brzdnú silu.

RRR 0614 15

Kinder Spinning Tour 2014

Na začiatok sa musím priznať, že nemôžem byť úplne nestranná, lebo troch pretekárov v kategórii U-18 som pripravovala ja s priateľom. Trocha som sa o nich bála, keďže to boli ich prvé preteky a patrili medzi najmladších súťažiacich. Od začiatku sme im nedávali ružové okuliare. Vedeli, že to bude veľmi ťažké a rozhodovať bude každá ryba. Naša vtipná motivácia bola: „Ak nechytíš rybu, ideš domov pešo!"

RRR 0614 16

Sumcovanie na sútoku

Nastal čas chytania dravcov a ja som prijal aj so synom pozvanie od nášho moravského priateľa Jardu na lov sumcov v rieke Dyje. Príprava je poctivá, lebo ideme pre nás do neznámeho prostredia a preto nenechávame nič na náhodu a všetko na týždňovú rybačku dôkladne prezeráme a balíme. Nastal čas odchodu a auto nabalené na maximum vyráža - smer rieka Dyje.

RRR 0614 17

Hon na kráľa

5 dní v divočine - Keď som si sadol k písaniu tohto článku, nevedel som, ako ho nazvať. Pri premýšľaní sa mi hlavou prehnali všetky tie roky, ktoré som strávil na brehoch našich aj zahraničných riek. Vždy s nádejou, že sa na mojom prúte ocitne ryba, ktorej lovu som upísal celý môj život. Reč je o sumcovi západnom (Silurus Glanis). Počas tých rokov sa nejeden sumec ocitol v mojom náručí pred objektívom fotografa. V dnešnom uponáhľanom svete sa čas na rybačku stále skracuje a ja už som niekoľko rokov neabsolvoval výpravu dlhšiu ako 3 noci.

RRR 0614 18

Pod vodnou hladinou

Vodníkova kytica

RRR 0614 19
Hovorí sa, že keď ide vodník popýtať o ruku svoju vyvolenú, natrhá pre nevestu vo vodnom kráľovstve kyticu. A čo by to bolo za vodníka, ak by kytica nebola z kvetov lekna? Máj - lásky čas. Dnešnú tému venujem viac nežnejšiemu pohlaviu, ktoré prepadlo závislosti menom udica. Zaostávať by však nemali ani páni rybári. Vedomosti sa cenia. A kvety, hoci v podobe peknej fotografie dokážu „vyžehliť" skoro všetko. Skúste pre svoju polovičku odfotografovať občas aj niečo iné, ako váš kapitálny úlovok. Budete mať u nej malé, rýchlo zmazateľné plus.

ESOX – úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Zapojte sa do našej súťaže! Hráte o atraktívne ceny!

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte! Každý mesiac rozdáme tri ceny, pričom víťazmi sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Víťazov určia čitatelia svojim hlasovaním.

Ako? Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo. Všetky kupóny sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Kupón pošlite do 15. 6. 2014 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v tento mesiac!

P63 ceny

Okrem týchto cien hráte aj o Hlavnú cenu v hodnote 199 Eur.

Tú na konci roka 2014 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

ESOX - hlavna cena 2014

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12