Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, apríl 2014

titulka 0414

Atraktivita nástrah

V prípade krátkych vychádzok k vode, ak chceme docieliť rýchly záber, počas pretekov alebo tiež na jar, keď je teplota vody ešte nízka, sa väčšinou snažím použitú nástrahu čo najviac zatraktívniť.

RRR 0414 01

Kaprárina - Oplatilo sa!

Kto by nepoznal svetoznámu a Unescom uznávanú Tokajskú oblasť a jej centrum Tokaj. Mesto na sútoku dvoch riek - Bodrogu a Tisy, v krásnom prostredí s flórou nížinných riek. No málokto už pozná rybník pod tokajskými kopcami plný nádherných rýb, ktorý sa v tomto mestečku nachádza.

RRR 0414 02

Daždivé Francúzsko

V šepote dažďových kvapiek sa výborne spalo. Do rána sme boli bez náznaku záberu, ráno pri raňajšej káve, sme sledovali akú-takú aktivitu rýb, ktorá bola mizivá.

RRR 0414 03

Fluo neónové reflexné dipy

Obrovský záujem rybárov na tohtoročnej výstave nám potvrdil to, čo už sme vedeli z minulej sezóny. Quantum Radical boilies v overených radoch Yellow Zombie a Rubby Dubby zaznamenali v celej Európe mimoriadne úspechy, čo potvrdili aj lovy nakrútené štábom TV relácie RRR, či už na slovenských vodách alebo v Maďarsku.

RRR 0414 04

Má farba vlasca vplyv na zábery?

Vlascov je na trhu nespočetné množstvo. Väčšina z nás pri ich kúpe pozerá najmä na ich nosnosť. Tá je však diskutabilná, čo už dokázali rôzne testy. Dnes sa preto nebudeme venovať tomuto ukazovateľu. Dnes nás zaujíma farba. V obchodoch nájdete širokú škálu farieb vlascov. Od krikľavo žltých, cez červené, modré až po farby prírodné. Ktorá farba je na lov rýb najvhodnejšia?

RRR 0414 05

Novodobé (ne)rybárske výpravy - 2. časť

Až do rána sa však situácia nemení. Jarovi skáču stále iba dorastenci a Pepe zaznamenáva ešte jeden nepremenený záber. Cez deň si užívame pohodlie, ja v pokoji strihám reláciu, chalani oddychujú na terase a starajú sa o neúnavné feedrové prúty. Boilies počas dňa mlčí. Ich chvíľa prichádza až pred večerom a jeden z nich sa ocitáva v Pepeho rukách, aj to len z dôvodu prevezenia.

RRR 0414 06

SRZ – Klamstvá v priamom prenose, 4. časť

Čo je nové v Žiline? Táto otázka trápi mnohých rybárov. Nemôžeme sa tomu čudovať. Po zverejnení článkov, ktoré odhaľujú praktiky, o ktorých sa bežným rybárom ani nesníva, táto téma naberá na obrátkach. A čo je na tom najzaujímavejšie - kritika prichádza aj takpovediac zo srdca samotnej rady. Dôkazom toho sú aj reakcie, ktoré vám dnes prinášame.

RRR 0414 07

Rybárska právna poradňa

Rybárske paragrafy.

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

RRR 0414 08

V tomto čísle odpovedá na nasledovné otázky:

Otázka č. 1: Podľa zákona je zakázané loviť na rybku prinesenú z iného revíru. Neviem, aký to má dôvod, zrejme ide o zabránenie prenosu chorôb. Mňa však zaujíma niečo iné. Ulovím rekordnú rybu. Nechcem ju pustiť späť do vody, na ktorej chytám. Nechcem ju ani usmrtiť. Privlastním si ju a zapíšem. Môžem ju po tom všetkom pustiť do iného revíru, kde mám istotu, že prežije?

Otázka č. 2: Pri čítaní februárového čísla, konkrétne ide o odpoveď tajomníka Rady SRZ, ktorá sa týka oneskoreného vydávania povolení na lov mi napadla otázka. V zákone sa spomína ročné povolenie. To znamená, že mám právo loviť teoreticky 365 dní v roku. Väčšina organizácií ale vydáva povolenia až po Novom roku, teda 2. januára. Nie je to v rozpore so zákonom? Môže organizácia vydávať povolenia na rok 2014 už v decembri 2013?

Otázka č. 3: Kedy som povinný ukončiť denný lov, ak nič nechytím? Pri odchode od vody alebo až po skončení dennej doby lovu? Musím políčka vyškrtať a ukončiť lov, ak sa idem napr. naobedovať a mám v pláne sa vrátiť na to isté miesto?

Nové rádio, nový web - nové Ryby, Rybky, Rybičky!

Prvé rybárske rádio spustilo svoju skúšobnú prevádzku v druhej polovici marca. Úvodná relácia pod názvom „Slovensko na rybách“ má premiéru v piatok 4. apríla o šiestej večer. Ak ste ju nestihli (podľa toho, kedy čítate tento článok) môžete si ju vypočuť v reprízach kedykoľvek v priebehu celého týždňa vždy od 8.00, 13.00 a večer od 18.00 h. 

RRR 0414 09

Syrovo – pečienková rybačka

Chladná, miestami rýchlo prúdiaca a mierne zakalená rieka. To sú podmienky na mojej rybačke. Beriem si so sebou feedrový prút, o pár dní sa k brehom rieky vrátim a budem loviť na plávanú. Nebolo by na tom nič výnimočné, avšak keď načriem do tašky s návnadami, vidím tam syr, pečienku a klasiku - rožok a kostniaky.

RRR 0414 10

Kŕmidlá otvorené - Method feeder

Pod honosným názvom „method feeder“ sa neskrýva nič iné ako v podstate akýkoľvek typ otvoreného kŕmidla. Boli tu (aj keď v jednoduššej podobe, ako ich dnes poznáme) už oveľa skôr, než sa objavili prvé feedrové prúty. Stále boli a budú rôzne špirály a olovká s formičkami, ktoré sa dajú dobre obaliť vlhčenou zmesou. Niektoré sa označujú názvom „sŕkačka“ a používajú sa na klasickú položenú. Používajú sa v spojení s krátkymi nadväzcami a pri ich použití je cieľom ponúknuť nástrahu čo najbližšie k malej kôpke krmiva, aby ju ryba čo najskôr našla.

RRR 0414 11

Test feedrových prútov – Extrémne nahadzovanie

V minulosti sa už viacero ľudí venovalo problematike nahadzovania na veľké vzdialenosti pomocou kaprových prútov. My sme po minuloročnom úspechu, keď sme v relácii testovali niekoľko prútov pri nahadzovaní na veľké vzdialenosti, rozhodli urobiť opäť prakticky rovnaký test. Avšak, pridali sme aj niekoľko feedrových prútov. Samozrejme, aby sme sa čo najviac priblížili reálnym číslam, ako závažie sme sa rozhodli používať feedrové košíky naplnené krmivom.

RRR 0414 12

Marcová prívlač

Máme apríl - jarný mesiac, keď už väčšina z nás máča svoje prúty vo vode. Lov hospodársky cenných rýb je už zakázaný, ale aj biela ryba je ryba. Kto si teraz spomenie na mieňa, na rybu, kvôli ktorej sme v zimných mesiacoch mrzli pri mínusových teplotách?

RRR 0414 13

Španielsko... Januárové dobrodružstvo na Aragónskom mori

Január je mesiacom, keď väčšina rybárov trávi voľné chvíle odpočinkom, prípravami na novú sezónu a snívaním o tom, aké kapitálne úlovky by mohla priniesť. Rybárska sezóna však u nás nezačne skôr ako v marci a dovtedy visí nad nami rybármi otázka, čo s voľným časom? Dá sa vôbec vyraziť niekam na ryby?

RRR 0414 14

Kde sú megazubáče?, 4. časť

V posledných troch vydaniach časopisu sme sa venovali téme megazubáčov. Kde ich hľadať a čo na ne platí nám na základe svojich skúseností prezentovali tí, ktorí sa na tohto úžasného dravca špecializujú.

RRR 0414 15

Čo tak cúvať?

Ako dostať nástrahu na miesta, kde neviete nahodiť? Jednoducho! Spustením na dané miesto, ak sme na tečúcej vode, je to dobrý systém, ale niekedy u plachého dravca zvyčajne nie dobrý. Druhá - nie nepodstatná vec je, že nie všetky nástrahy nám plávajú. Nezostáva nám nič iné, ako zacúvať na dané miesto. Cúvanie je o plnom sústredení a ovládaní svojho náradia, nástrahy a perfektné poznanie miesta lovu. Nad cúvaním som sa často zamýšľal na malých riekach, riečkach, potokoch a teraz v období začiatku lovu pstruhov.

RRR 0414 16

Prívlač na opačnom brehu Dunaja

Článok bude o prívlači na maďarskej strane našej najväčšej rieky Dunaj. Už minulý rok sme sa s kamarátmi dohodli, že rok 2014 sa bude niesť v duchu prívlače. Rozhodli sme sa, že vstúpime do maďarského rybárskeho zväzu. Nakoľko maďarský zväz má iné zákony a umožňuje nám loviť na prívlač 24 hodín denne po celý rok.

RRR 0414 17

Nástrahy na lov sumca

Sumec veľký je náš najväčší dravec. Dorastá do úctyhodných rozmerov a preto aj nástrahy volíme väčšie ako pri love iných druhov dravcov. Rozdelíme si ich do dvoch kategórií. Po 1. RYBY a po 2. „OSTATNÉ“ (pijavice, dážďovky, pečienka, pelety...). Keďže mojím obľúbeným spôsobom lovu je tzv. trhačka, začnem nástražnými rybami. Na začiatok si treba zistiť, aká biela ryba sa v hojnom počte nachádza v danej lokalite. Na rieke, ktorú najčastejšie navštevujem, je hojne zastúpený nosáľ. Túto rybu mám najradšej zo všetkých nástrah a to z viacerých dôvodov. Predovšetkým pekne „pracuje“ na háčikoch a tým aj skôr upúta pozornosť sumca. Ďalej je to ryba nízkeho vzrastu oproti dĺžke tela a sumcovi sa ľahšie prehĺta. Jeho tlama je natoľko tvrdá, že nehrozí vyrezanie háčika, čo sa dosť často stáva napr. pri karasovi.

RRR 0414 18

ESOX – úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Zapojte sa do našej súťaže! Hráte o atraktívne ceny!

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte! Každý mesiac rozdáme tri ceny, pričom víťazmi sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Víťazov určia čitatelia svojim hlasovaním.
Ako? Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo. Všetky kupóny sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Kupón pošlite do 15. 4. 2014 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v tento mesiac!

P63 ceny

Okrem týchto cien hráte aj o Hlavnú cenu v hodnote 199 Eur.

Tú na konci roka 2014 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

ESOX - hlavna cena 2014

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12