Táto webová stránka používa cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.


Ryby, rybky, rybičky, marec 2014

titulka 0314

Výroba tyčovej bójky

Aj vy patríte medzi tých šťastlivcov, ktorým sa darí pravidelne utopiť svoju tyčovku? Tak hlavne pre vás je určený tento návod, ako si lacno a rýchlo vyrobiť novú, aj s transportným puzdrom a závažím.

RRR 0314 01

Ťažké cesty za kaprami

Na jeseň 2012 som sa zoznámil s mojím terajším parťákom Dušanom, s ktorým som odvtedy strávil nezabudnuteľné chvíle pri vode. Začalo sa to šialeným nápadom v decembri 2012, keď mi Dušan telefonoval, pričom sme sa dohodli na 4-dňovej zimnej balkánskej výprave na jedno 50 ha jazero, ktoré údajne nezamŕza. Toto jazero Dušan dobre poznal, nakoľko ho viackrát navštívil. Termín odchodu bol 12. decembra.

RRR 0314 02

Kapor 28+ kg zo zväzovej vody, 2. ča

Pozerám na vodu a stále mám taký zvláštny pocit, že tu niekde pláva veľmi veľký kapor, ktorý nás príde pozrieť. Vravím parťákovi Michalovi, že mu zo srdca želám aby si chytil na tejto výprave nejaký osobák, takého 20-kilového kapra... Bože, čas neskutočne letí. Ja mám ešte jedného kapra na balanc boilies, je síce menší, ale krásny. Ďakujem miestnemu vodníkovi...

RRR 0314 03

V správny čas na správnom mieste

RRR 0314 04

Na začiatku každého roka si kaprári kladú jednu zásadnú otázku - kde a ako budú v budúcej sezóne loviť. Mnohí rybári sa po celý rok sústreďujú na tú istú lokalitu, ale to nie je vždy najefektívnejšie. Každá voda totiž nie je vhodná v každom ročnom období. Je dôležité vedieť určiť, ktorý revír je najvhodnejší v danom období roka. Rybárske šťastie neznamená nič iné, ako byť v správny čas na správnom mieste.

Novodobé (ne)rybárske výpravy

Určite vás už na prvý pohľad zaujal názov tohto článku. V poslednom období sme všetci obeťami rýchleho vývoja novodobej kapráriny. Každoročne sme zo všetkých strán priam zavalení rôznymi článkami, inzerátmi či fotkami produktov, ktoré nám život a pohodu na rybách veľmi uľahčujú. Bezpochyby sem patria rôzne člny, moderné sonary, signalizátory s príposluchmi a mnoho iných, dnes už bežných pomôcok, bez ktorých si život na rybách ani nevieme predstaviť.

RRR 0314 05

Rybárska právna poradňa

Rybárske paragrafy

Zákon o rybárstve, jeho vykonávacia Vyhláška, kľukaté paragrafy v nich a často priveľká horlivosť členov rybárskej stráže sú stále zdrojom nových a zaujímavých otázok od našich čitateľov. Aj v tomto čísle bude na ne odpovedať náš spolupracovník JUDr. Marko Polakovič.

RRR 0314 06

V tomto čísle odpovedá na otázky:

Otázka č. 1: Definujte mi, prosím, pojem „podsekávanie udicou".

Otázka č. 2: Ako by sa dalo definovať nasledovné: „Udica, kde je nástraha gumená (rybka, twister, ripper...) čím ťažšia jigová hlava s čím väčším háčikom. Po nahodení špička udice smeruje k vode a priťahovanie nástrahy je prudkými razantnými ťahmi, samotný lov prebieha takýmto spôsobom hlavne ku koncu roka a v hlbších partiách rieky."

Otázka č. 3: Ako mám zaobchádzať s rybou, ktorá nie je ulovená klasickým spôsobom za ústa - háčik je v niektorej časti jej tela.

Lov v chladnej vode Carp Dream Lake

Začiatkom januára sme mali naplánovanú cestu k Mišelovi Zadravcovi do Slovinska. Keď sme si plánovali túto prvú zimnú cestu pre tovar, ešte sme nevedeli, že 15. 1. „už nebude zima", resp. že zima na prelome rokov 2013-2014 nebude vôbec. Rozhodli sme sa spojiť príjemné s užitočným. Baliť sme sa začali už deň pred plánovaným odchodom.

RRR 0314 07

Plávaná - Zabudnutá jama

Marec - mesiac, kedy v posledných rokoch ešte pociťujeme dozvuky zimy. Väčšina rybárov trávi tieto studené chvíle doma s rodinou alebo prípravou overených montáží z minulých rokov. Menšia časť z nás, neposedných bláznov, hľadá spôsoby kde a ako loviť ryby.

RRR 0314 08

Feeder a vnadenie – Klasické kŕmidlá

RRR 0314 09

Existuje mnoho rôznych kŕmidiel pre lov klasickou položenou, ale aj pre lov feedrom. Za klasické kŕmidlo pre lov feedrom považujeme drôtenú, príp. plastovú klietku so záťažou. Také kŕmidlo je možné použiť ako priebežné, ale rovnako dobre ho môžeme využiť aj v zostavách pevných ako je napr. páternoster. Svoju úlohu splní vždy dobre. Úlohou kŕmidla je dopraviť na lovisko predovšetkým vlhčenú vnadiacu zmes spolu s hrubými zložkami a kostniakmi, nasekanými hnojákmi alebo patentkami. Kŕmidlo môže dobre poslúžiť aj pri doprave rôznych druhov peliet.

SRZ – Klamstvá v priamom prenose, 3. časť

Kauza SRZ Rada pokračuje. Čo sa deje v Žiline? Prečo najvyšší orgán mlčí a nebráni sa proti útokom rybárskej verejnosti? Kritiky na adresu tajomníka SRZ Rada prichádzajú do našej redakcie neustále. Na svetlo vychádzajú stále nové témy, ktoré trápia nielen bežných rybárov, ale aj funkcionárov organizácií.

RRR 0314 10

Extrémne Mongolsko, 4. časť

RRR 0314 11

Počasie sa umúdrilo. Je jasno, ale dosť chladno a veterno. Voda sa začína čistiť a pomaly klesá. Ráno musíme najskôr vytiahnuť UAZ z bahna. Hoci sme Togimu hovorili, aby ho nechal na kopci, nedal si povedať a v podmáčanej stepi pred kempom zapadol. Postupne pomocou dreveného trámu a páky vyťahujeme každé koleso. Potom sa necháme vyviezť hore a splavíme to až do kempu. V hlavnom toku sa bavíme s menšími rybami a zastavujeme v zátoke, kde sme už chytili pár šťúk. S námahou brodíme cez vrbiny k vode.

Kde sú megazubáče?, 3. časť

Dva diely článkov, v ktorých sme sa venovali fascinujúcej rybe (ktorou bezpochyby zubáč je), vyvolali diskusie v radoch čitateľov. Preto sme sa rozhodli, že budeme pokračovať v spoznávaní tejto ryby. Dnes sme oslovili Andreja Temňáka, ktorý sa tiež venuje lovu zubáčov v okolí Trnavy.

RRR 0314 12

Feeder - Noskové rameno

RRR 0314 13

Zima je každý rok časom odpočinku väčšiny rybárov, ktorí sa viac-menej venujú údržbe svojej technickej výbavy. Samozrejme nájde sa aj časť rybárov, ktorí sa tomuto športu venujú celoročne a do ktorej patrím aj ja. Už nejaký čas som premýšľal vyskúšať novú kombináciu zmesí. Počasie je túto zimu vľúdne, preto zvažujem s parťákom výpravu na Noskové rameno.

Komu patrí Dunaj???

Nechcel som sa do tohto článku pustiť, veď „čo bolí, prebolí a bude pokoj". No ak niečo bolí už dlhšie, treba predsa len bolesť liečiť a treba niečo povedať. Na jednej strane čítame, čo sa robí na úseku rybárskej stráže a na druhej strane to asi nebude až také horúce. No a klinec do rakvy zabil kolega z Maďarska, keď ma doslova chcel vyhodiť z lovného miesta na našej strane Dunaja, kde som lovil...

RRR 0314 14

Rybárske rádio - Ryby, Rybky, Rádio

Prvé internetové rybárske rádio na Slovensku štartuje 4. apríla 2014!

Láka vás viac kaprárina, muškárenie, feeder, lov sumcov, morský rybolov, alebo ultra ľahká prívlač? Počuli ste už niečo o mikronástrahách? Patríte ku klasikom, alebo nepohrdnete ani novinkami? Neviete čo s čím najlepšie skombinovať? Netušíte ako na to? Už vás prestal baviť lov rýb tradičným spôsobom? Ste zvedaví, aké rybárske špeciality prinesie nadchádzajúca sezóna? Navštívili ste už niektoré nové súkromné rybárske revíry? Hľadáte ideálne miesto na lov? Máte chuť vypočuť si dobrú hudbu a zaujímavé rozhovory na všakovaké rybárske témy? Chcete byť informovaní, ako a kde ryby momentálne berú? Zaujíma vás, kto, čo a hlavne, kde ulovil?

Ak ste aspoň na jednu z predchádzajúcich otázok odpovedali áno, vypočujte si nás.

Zapnite si Ryby, rybky – rádio, prvé internetové rybárske rádio na Slovensku. Nájdete nás na www.rrr.sk.

RRR 0314 15

Mikrokozmos pod vodou

RRR 0314 16

Dnes sa porozhliadneme pod vodnou hladinou prostredníctvom makro objektívu. Priblíži nám svet živočícha z blízkosti, z akej ho voľným okom nikdy neuvidíte. Nepôjde však tentoraz o rybu. Reč bude o zástupcovi radu Trichoptera. Tento hmyz určite poznáte pod slovenským menom potočník. Tvoria veľkú časť prirodzenej potravy hlavne pstruhov. Ich larvami nepohrdnú ani kapry a iné ryby. Svet pozná okolo 5 500 druhov potočníkov. Na Slovensku bolo spoľahlivo potvrdených asi 210 druhov, pričom výskyt ďalších asi 40 druhov sa dá očakávať. Žijú v blízkosti rôznych typov vôd zväčša tečúcich, ako sú rieky a potoky.

ESOX – úlovková súťaž

Poznáme ďalších víťazov ESOX úlovkovej súťaže! Zapojte sa do našej súťaže! Hráte o atraktívne ceny!

Súťaž pre každého! Pošlite fotografiu svojho úlovku a vyhrajte! Každý mesiac rozdáme tri ceny, pričom víťazmi sa stanú prvé 3 fotografie s najväčším počtom hlasov.

Víťazov určia čitatelia svojim hlasovaním. Ako? Kupón uverejnený v časopise vystrihnite, nalepte na korešpondenčný lístok alebo vložte do obálky a pripíšte k nemu číslo fotografie, ktorej dávate svoj hlas + vaše meno, priezvisko, úplnú adresu (včítane PSČ) a telefónne číslo. Všetky kupóny sú zaradené do žrebovania a traja z vás získajú rovnaké ceny ako víťazné fotografie.

Kupón pošlite do 15. 3. 2014 na adresu:

Redakcia RRR, Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza.

Pozrite si, o aké ceny budete hrať v tento mesiac!

P63 ceny

Okrem týchto cien hráte aj o Hlavnú cenu v hodnote 199 Eur.

Tú na konci roka 2014 získa fotografia s najväčším počtom hlasov od čitateľov.

Súťažné fotografie môžete posielať buď poštou na horeuvedenú adresu redakcie, príp. elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

ESOX - hlavna cena 2014

 

Kontakt
 
Veľkonecpalská 17, 971 01 Prievidza
   redakcia@rrr.sk
Mobil: 0905 604 548   
Tel: 046/542 19 12