post

Aký háčik?

Aký háčik?


Prečo nemusí byť háčik bez protihrotu etický?


Na niektorých vodách sa stretnete s tým, že je pri love odporúčané používať háčik bez protihrotu. Má ísť o šetrnejší spôsob lovu rýb, ktorý by mali preferovať hlavne rybári loviaci spôsobom chyť a pusť. Ide predsa o rýchly zásek a rovnako tak rýchle pustenie ryby bez väčších poškodení. Je to skutočne tak? V čase, keď mnohí ešte dopĺňajú svoju výbavu na nadchádzajúcu sezónu, by bolo vhodné pozrieť sa napríklad na taký háčik trošku podrobnejšie.

Aby sme zodpovedali túto otázku, musíme sa najskôr pozrieť na samotnú funkciu protihrotu. Ten má zabrániť strácaniu rýb tým, že pre rybu nie je také jednoduché uvoľniť sa. Vďaka tomu môžeme zdolať ľahšie aj rybu, ktorá vyskakuje, prípadne nemáme tak napnutý vlasec a za iných okolností by sme mohli úlovok stratiť.

Niekto si možno povie, že všetko toto je ochotný riskovať, pokiaľ rybe spôsobí menej utrpenia. Stačí mu len si zachytať, nemusí pri tom vytiahnuť každý kus. Predsa len pri háčiku bez protihrotu je väčšia šanca, že môžeme o rybu prísť v zápale boja. Rybe stačí v správnej chvíli trhnúť hlavou do strany a celá zostava je rázom mimo a rybka si pláva vo vode.

Nechceme ublížiť rybe, tak je voľba jasná. Budeme používať háčik bez protihrotu. Ale… Ale pravda je taká, že takýto háčik môže rybe spôsobiť oveľa väčšie ťažkosti ako ten s protihrotom. Ako bolo spomenuté vyššie a ako je isto každému jasné, ryba počas zdolávania bojuje. Málokedy sa nechá len tak ťahať. Pri mykaní hlavou jej môže háčik bez protihrotu krúžiť v papuľke a spraviť jej tam omnoho väčšiu dieru a poškodiť rybku oveľa viac ako háčik s protihrotom. Ten vďaka protihrotu sedí na mieste a netočí sa jej v papuľke.

Ako nájsť kompromis? V dnešnej dobe je na trhu už nepreberné množstvo háčikov všetkých možných veľkostí. Dajú sa medzi nimi nájsť aj také, ktoré majú protihrot, ale ten súčasne nie je ako samostatný háčik. Osobne v súčasnosti používam háčiky, ktoré majú malé protihroty. Háčik sedí v papuľke stopercentne bez toho, že by zväčšoval rybe dieru v papuľke a súčasne nie je ťažké ho vytiahnuť.

Ak vám teda záleží na tom, aby ste rybe nespôsobili zbytočné zranenia, skúste radšej miesto háčikov bez protihrotov použiť háčiky s malými protihrotmi. Určite to bude lepšie aj pre samotnú rybu.


Milan Hepner


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.