post

Adrenalín pod splavmi

Adrenalín pod splavmi


Lov boleňa na prívlač je neopísateľný zážitok


Ako to vlastne začalo? Už ako malý chlapec som bol vášnivým rybárom, taká klasika. Ale asi v stredoškolskom veku ma začala zaujímať predovšetkým prívlač a dravé ryby. Postupne som začínal skúšať chytať hlavne jalce a až neskôr som postúpil v love aj ďalších dravých rýb. Teraz sa zameriavam pri prívlači prevažne na naše štyri najväčšie druhy dravcov: zubáče, štuky, sumce a bolene. Všetky tieto zmienené druhy ma prekvapujú, rovnako ako spôsoby ich lovu a zdolávanie.

Ale taký adrenalín, ako mi dáva lov boleňa, to je niečo úžasné! Táto ryba je veľmi špecifická. Tie jeho doslova tvrdé a nekompromisne neočakávané útoky. No proste pocit, ktorý sa nedá opísať. Je to ryba, ktorá je veľmi opatrná a prefíkaná. Stačí menší pohyb na lovnom mieste a prestane loviť, i keď po čase začne väčšinou vždy znova.

Skúšal som všetky možné nástrahy, ale najviac sa mi osvedčil jeden 100mm wobler. Farbu som si vždy vyberal podľa nástrahy lovenej v revíri. Na riekach, kde je väčší prúd alebo splav, na farbe nikdy veľmi nezáležalo.

Ja osobne som vždy po príchode k vode sledoval, aká je aktivita a kde boleň loví. Potom to je len o technike, nástrahe a o tom, ako ju budem ťahať. Takže bolene lovím zásadne vtedy, keď ich vidím loviť na hladine, ale treba skúšať aj keď nelovia, podľa mňa je šanca vždy. Túto sezónu som počas jednej vychádzky ulovil okolo 30 kusov a všetkým som dal slobodu až na jedného, ktorého som si privlastnil. Môj najväčší kus bol ulovený už veľmi dávno, mal 89 cm a vážil 6,5 kg, ale stále dúfam, že raz príde ešte väčší a trofejný jedinec, ktorý mi ukáže, čo je to boj o život.

Čo povedať na záver? Každý dravec bojuje, takže treba len skúšať a skúšať a raz príde tá zlatá rybka, na ktorú čaká každý rybár.


Ivan Arpáš


Článok bol pôvodne zverejnený v našom časopise Online Rybičky. Originál nájdete TU.